Supermanove laserové oči sú realitou !

Autor: Dominik Katona | 16.5.2010 o 0:02 | (upravené 16.5.2010 o 15:23) Karma článku: 7,99 | Prečítané:  2698x

Odborníci z londýnskej Imperial College sa spolu s kolegami zo Švajčiarska pokúšajú dokázať, že Albert Einstein sa mýlil, aspoň čo sa týka vlastností hmoty. Vedci totiž vyrobili zariadenie, vďaka ktorému je vidieť skrz inak nepriehľadné objekty. Podobne ako superman svojím röntgenovým zrakom.

 

 

Chris Phillips and Mark Frogley

 

Odborníci z londýnskej Imperial College sa spolu s kolegami zo Švajčiarska pokúšajú dokázať, že Albert Einstein sa mýlil, aspoň čo sa týka vlastností hmoty. Vedci totiž vyrobili zariadenie, vďaka ktorému je vidieť skrz inak nepriehľadné objekty. Podobne ako superman svojím röntgenovým zrakom.

Profesor Chris Phillips vysvetľuje: „Svetlo absorbuje napríklad vaša ruka a preto je nepriehľadná. A teraz si predstavte, že niečo, čo by ste chceli vidieť je za ňou, ale nemôžete, lebo keď  svetelný lúč narazí na vašu ruku, tak reaguje so všetkými elektrónmi a nič z neho neprejde ďalej. Inými slovami, lúč sa jednoducho zastaví. Ale my sme prišli na novú vec: pod určitým uhľom vyšleme laserový lúč a v mieste, kde sa stretne s pevným materiálom reaguje s elektrónmi. Tým sa z pevnej látky stane  priehľadná a vy zrazu vidíte skrz až na druhú stranu."

Nový objav by mohli využívať napríklad chirurgovia pri náročných operáciách. Umožnil by im to ručný skener, ktorým sa budú môcť dívať skrz kožu, tkanivá aj kosti.

Vedci tomu sami spočiatku nemohli uveriť: „ Bolo to príliš trúfalé len tak vystúpiť a hovoriť o tom."  V priebehu troch štyroch týždňov to skúšali najrôznejšími spôsobmi. Jedným zo základných pravidiel fyziky je potreba všetko zopakovať a oni to zopakovali desať razy.

Tento pokus využíva kvantovú fyziku, ktorá ráta s tým, že látka existuje ako častica a zároveň ako energia - sila. Albert Einstein si myslel, že je to nemožné. Avšak tím vedcov z Imperial College dokázal, že sa mýlil.  Einstein formuloval tézu, v ktorej popísal, čo je potrebné na výrobu laseru. Keď s týmto prišiel, tak ignoroval fakt, že hmota obsahuje rôzne vlny a tie vlny je možné krížiť a nechať na seba rôzne pôsobiť. V tej dobe to boli úplne nové veci a ešte neboli ani presne formulované.

Profesor Philips používa silné infračervené svetlo z laserov na princípe polovodičových kryštálov vyvinutých v bývalom Sovietskom zväze. Hoci je laser nastavený na výkon 10 miliónov wattov, práca s nim je prekvapivo bezpečná - ruku vám to nespáli.

Aby mohli uskutočniť tento prevratný objav, tím vedcov vytvoril špeciálne usporiadané kryštály iba zopár miliárdin metra dlhé a ktoré sa správajú ako "umelé atómy", totiž presne podľa ich potrieb a očakávaní. Keď na ne zasvietili svetlo, namiesto toho aby bolo pohltené sa krížilo s kryštálmi na molekulárnej úrovni, čo spôsobilo, že materiál sa stal priehľadný. Tento nový materiál je tvorený molekulami, ktoré sú z polovice hmota a z polovice svetlo. (...keby toto Einstein počul, tak aj padne z bycikla :-))

 

Albert Einstein

 

Tieto lasery (coupling laser) dokážu ešte čosi navyše - zosilňovať svetlo prechádzajúce objektom. Opäť dáme slovo profesorovi Phillipsovi: „ Ak niekto spriehľadní moju ruku a ja budem vidieť niečo na druhej strane, povedzme vašu tvár, môžem postupne zvyšovať jej jas. Zákony fyziky predpovedajú, že súčasne sa udeje niečo zvláštne: ako sa obraz zosvetľuje, v "umelých atómoch" dochádza k dramatickému poklesu rýchlosti svetla, takmer o faktor 40."

V súčasnosti je možné tieto efekty vytvoriť iba v laboratóriu za špecifických podmienok. Každopádne, Imperial College sa týmto dostáva do popredia v technológii, ktorá sa môže ukázať ako prelomová. Podľa tímu vedcov, je len otázka času, kým sa budú vyrábať prístroje schopné spriehľadniť stenu, či ľudskú kožu bez nutnosti rádioaktívnych röntgenových lúčov.

supermanove laserové oči

 

Zdroje:

http://www.telegraph.co.uk/technology/3346209/Can-they-make-you-invisible.html

http://www.imperial.ac.uk/college.asp?P=7928

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Keď každý chápe jedno slovo inak. Prečo sa Trump s Kimom nestretne

V posledných dňoch sa na príprave summitu nepracovalo. Trump jeho zrušením prekvapil aj spojencov.

PRIMÁR

Hrozí cukrovka iba tým ľuďom, ktorí jedia veľa cukru?

Ak človek odopiera sladké, neznamená to, že mu nehrozí cukrovka.


Už ste čítali?