reklama

Expandujúca Zem zrejme pochovala dinosaurov I.

Z fosílneho záznamu vieme, že dinosaurie kosti mali zhruba rovnakú hustotu ako dnešné zvieratá, aj keď viaceré dinosaury boli tri až štyrikrát väčšie než akýkoľvek cicavec žijúci dodnes na súši a pritom boli rovnako čulé a pohyblivé. Nižšia gravitácia na menšej planéte s menším množstvom hmoty podľa teoretikov rastúcej Zeme by mohla byť uspokojivým vysvetlením. Rovnako by to mohlo platiť aj pre gigantickú flóru tej doby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (61)

Pred tromi rokmi sa mi do ruky dostal francúzsky časopis LA RECHERCHE o vede a technike. Bol z novembra 1985 a stál 24 frankov. Fotografie boli farebné a kvalitné, ale pobavilo ma, že väčšina reklám bola čiernobiela. Po prvom prelistovaní som si pomyslel, že okrem až príliž farebných reklám a grafiky sa toho v dnešných vedeckých časopisoch za tých 22 rokov veľa nezmenilo: odstraňovanie ropného znečistenia, nebezpečenstvo rastového hormónu, zaujímavosti o mäsožravých rastlinách, neutrónové hviezdy a pulzary atď. Ale tento článok bol pre mňa úplne nový: „Polemika okolo expanzie Zeme."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


65 000 km oceánskych chrbtov - dôkaz posunu kontinentov, či expanzie Zeme?


Neuveriteľné!


Článok pojednával o značne kontroverznej hypotéze expandujúcej, resp. rastúcej Zeme. Podľa tejto hypotézy sa naša planéta už stovky miliónov rokov zväčšuje, a práve to spôsobuje, že pevniny sa vzájomne vzďaľujú a medzi nimi rastie nové oceánske dno. Ešte pred 200 miliónmi rokov tvorili pevniny jeden súvislý kontinent na Zemi, ktorá bola približne o 50% menšia, čiže kontinentálna kôra, tvoriaca v súčasnosti 30% povrchu, ho vtedy zaberala celý. Takáto Zem mala polomer okolo 3 500 km a obvod 22 000 km. A oceánska kôra, ktorá dnes zaberá zvyšných 70% povrchu, vtedy jednoducho neexistovala! V dobe pred 160 až 65 miliónmi rokov boli dinosaury dominantnou skupinou živočíchov a podľa fosílneho záznamu žili na všetkých kontinentoch (vrátane Antarktídy), dnes oddelených rozľahlými oceánmi. V tom čase nejestvovali veľké pohoria ani hlboké oceány; značnú časť pevniny pokrývali iba plytké moria. Z fosílneho záznamu tiež vieme, že dinosaurie kosti mali zhruba rovnakú hustotu ako dnešné zvieratá, aj keď viaceré dinosaury boli tri až štyrikrát väčšie než akýkoľvek cicavec žijúci dodnes na súši a pritom boli rovnako čulé a pohyblivé. Nižšia gravitácia na menšej planéte s menším množstvom hmoty podľa teoretikov rastúcej Zeme by mohla byť uspokojivým vysvetlením. Rovnako by to mohlo platiť aj pre gigantickú flóru tej doby. A čo sa týka vyhynutia dinosaurov, hypotéza má za to, že formovaním oceánov medzi kontinentmi sa zmenili klimatické zóny - ich habitaty a migračné trasy sa fatálne narušili. Vládu nad planétou prevzali cicavce.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Skúste si predstaviť model tejto prapôvodnej zeme ako futbalovú loptu, pričom vrchná hrubšia vrstva z viacerých šesťuholníkov budú jej kontinenty a čierna duša naplnená vzduchom pod ňou bude tenšia oceánska kôra. Ak ste hrávali futbal, určite ste si všimli, že na starých loptách sa zvykli potrhať švy medzi šesťuholníkmi a čierna duša začala vytŕčať. A teraz si predstavte, že by sa postupne roztrhli všetky švy a loptu by sme začali fúkať. Objavovalo by sa stále viac novej čiernej plochy (oceánskej kôry); biele šesťuholníky nalepené na duši (kontinentálna kôra) by sa tým pádom vzájomne vzďaľovali. Zároveň by sa museli prispôsobiť novému, menej zaguľatenému povrchu. Začali by sa vrásniť (vznik pohorí), naťahovať a napínať (vznik nížin) alebo dokonca trhať (viď východoafrická priekopová prepadlina) - pozorovali by sme jednoducho analógiu posunu kontinentov, ba dokonca geomorfologických procesov!

SkryťVypnúť reklamu
reklama




------------------------------------------------------------------------------------------

Galéria vyhynutej megafauny (nielen dinosaury boli obrovské)






---------------------------------------------------------------------------------


v ďalších častiach sa budem venovať konfrontácii hypotézy expandujúcej Zeme so súčasnou teóriou platňovej tektoniky a posunu kontinentov podla Wegenera, ich spoločnej histórii aj súčasnosti

Dominik Katona

Dominik Katona

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

- geografia, veda, cestovanie, šport Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu